§ 340 Jaktkort vid prov och träning på statens mark

Statligt jaktkort skall lösas av alla vid jakt/träning oavsett om det är privat eller statlig mark.
JBV har 2017-08-08 gett tillstånd för utländska medborgare att delta på jaktprov före 16 september.

Beslut: SKF rekommenderar: Vid jakt på statens mark skall provledaren kontrolera att deltagarna har löst statligt jaktkort.
Vid samtliga prov skall information delges deltagarna att man är skyldig att lösa statligt jaktkort.

Anmälan till ordinarie prov skall vara genomförande klubb tillhanda senast 4 veckor före provdagen.
Då skall även avgiften vara inbetald på genom­förande klubbs bank/plusgiro.

Ev efteranmälningar i mån av plats beslutas av respektive genomförande klubb.

Anmälningstider för särskilda prov: kontakta klubben.
Angiven avgift gäller till klubben, därtill kommer ev kostnader för provmark, resekostnader för domare och övriga funktionärer m m. Dessa kostna­der delas mellan provdeltagarna via provledaren.

 

 

JAKTPROVSKALENDARIUM hösten 2019

(version 190514)

Där inget ang. klasser är angivet gäller att det arrangeras ukl/nkl, ökl och ekl
När du betalar för prov, glöm inte ange som referens vad inbetalningen avser

 

DELADE JAKTPROV ordinarie:

Datum

Plats

Prov-typ

Arran-gör

Domare

Ansvarig och/eller provledare

Max start

190817

Gräftåvallen, Härjedalen

Fjäll

SBnK

Bengt Persson

Peter Nilsson

Lars Rådman

28

190818

Gräftåvallen, Härjedalen

Fjäll

SBnK

Lennart Berglund

Anders Hennerfors

Lars Rådman

28

190822

Björkliden, Västerbotten

Skog

SBnK

Erling Wikman

AnnaCarin Wikman

7

190823

Björkliden, Västerbotten

Skog

SBnK

Joachim Almgren

Anna Norlén

7

190824

Björkliden, Västerbotten

Skog

SBnK

Erling Wikman

AnnaCarin Wikman

7

190825

Björkliden, Västerbotten

Skog

SBnK

Joachim Almgren

Anna Norlén

7

190831

Handskberget, Lycksele

Skog

SWeiK

Vakant

Vakant

7

190901

Handskberget, Lycksele

Skog

SWeiK

Vakant

Vakant

7

190907

Mittådalen, Härjedalen

Fjäll

SDPK

Anders Håkansson

Vakant

12

190907

Orsa

Skog

SRBS

Ted Karlsson

Teresa Karlsson

7

190907

Pirtti, Norrbotten

Fjäll

SBnK

Lennart Berglund

Kjell Lundberg

14

190908

Mittådalen, Härjedalen

Fjäll

SDPK

Anders Håkansson

Vakant

12

190908

Orsa

Skog

SRBS

Ted Karlsson

Teresa Karlsson

7

190908

Pirtti, Norrbotten

Fjäll

SBnK

Lennart Berglund

Kjell Lundberg

14

190914

Dundret, Norrbotten

Fjäll

SBnK

Lennart Berglund

Kjell Lundberg

14

190914

Mittådalen, Härjedalen

Fjäll

SWeiK

Vakant

Mia Dahl

14

190914

Varberg, Halland

Fält

SDPK

Fredrik Lilliehöök

Vakant

12

190915

Dundret, Norrbotten

Fjäll

SBnK

Lennart Berglund

Kjel Lundberg

14

190915

Mittådalen, Härjedalen

Fjäll

SWeiK

Vakant

Mia Dahl

14

190915

Varberg, Halland

Fält

SDPK

Fredrik Lilliehöök

Vakant

12

190921

Ervalla, Örebro (KM)

Fält

SvSK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

14

190921

Gammelkroppa, Värmland

Skog

SWeiK

Adam Dschulnigg

Karin Ryberg

7

190921

Harplinge, Halland (debutantprov)

Fält

SDPK

Juha Åkerblom

Heidi Svensson

8

190921

Klimpfjäll, Västerbotten

Fjäll

SBnK

Ulf Rickardsson

Maria Hörnlund

14

190922

Ervalla, Örebro (Rasmönstring)

Fält

SvSK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

14

190922

Gammelkroppa, Värmland

Skog

SWeiK

Adam Dschulnigg

Karin Ryberg

7

190922

Harplinge, Halland (debutantprov)

Fält

SDPK

Juha Åkerblom

Heidi Svensson

8

190922

Klimpfjäll, Västerbotten

Fjäll

SBnK

Ulf Rickardsson

Maria Hörnlund

14

190928

Moholm, Töreboda

Fält

SWeiK

Vakant

Vakant

12

190928

Moholm, Töreboda

Fält

SWeiK

Vakant

Vakant

12

191004—05

Enköping (KM odelat prov)

Fält

SWeiK

Lars Karlsson

Vakant

AnnSofi Erixon

24

191005

Falköping  – Breton-SM CACIT (KM/Rasmönstr) skl

Fält

SBnK

Claus Nielsen

Henrik Standertskjöld-Nordenstam

Rita Prytz

Eva Olausson

20

191005

Falköping

(KM/Rasmönstr) Kvalkl

Fält

SBnK

Jan Törnkvist

Rita Prytz

Eva Olausson

14

191006

Falköping (KM/Rasmönstr)

Fält

SBnK

Claus Nielsen

Henrik Standertskjöld-Nordenstam

Rita Prytz

Eva Olausson

28

191012

Ervalla, Örebro

Fält

SWeiK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

12

191013

Ervalla, Örebro

Fält

SWeiK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

12

191018

Gotland

Fält

SWeiK

Marcus Niklasson

Anders Sundvall

12

191019

Enköping

Fält

SBnK

Lennart Berglund

Eric Lind

14

191019

Gotland

Fält

SWeiK

Anders Beskow

Elisabeth Beskow

12

191020

Enköping

Fält

SBnK

Lennart Berglund

Eric Lind

14

191020

Gotland

Fält

SWeiK

Marcus Niklasson

Anders Sundvall

12

191026

Ervalla, Örebro (KM/rasmönstring)

Fält

SDPK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

12

191026

Tollarp, Skåne

Fält

SWeiK

Juha Åkerblom

Vakant

12

191027

Ervalla, Örebro

(KM/rasmönstring)

Fält

SDPK

Ingemar Roselin

Inger Karlsson

12

191027

Tollarp, Skåne

Fält

SWeiK

Juha Åkerblom

Vakant

12

191109

Vedevåg, Lindesberg (KM)

Fält

SRBS

Vakant

Vakant

12

191110

Vedevåg, Lindesberg

Fält

SRBS

Vakant

Vakant

12

 

EFTERSÖKSGRENAR ordinarie:

Datum

Plats

Arran-gör

Domare

Ansvarig och/eller provledare

Max start

190706

Järna

SWeiK

Adam Dschulnigg

Kadi Harjak

14

190706

Karlstad

SvSK

Ingemar Roselin

Ulrik Hjalmarsson

15

190706

Södertörn, Tyresö

SRBS

Joacim Nordell

Bertell Nordell

15

190707

Järna

SWeiK

Anders Beskow

Elisabeth Beskow

14

190707

Södertörn, Tyresö

SRBS

Joacim Nordell

Bertell Nordell

15

190713

Hällefors

SWeiK

Ingemar Roselin

Lisbeth Ericsson

14

190713

Skåne (Skånemästaren)

SWeiK

Vakant

Vakant

14

190714

Hällefors

SWeiK

Ingemar Roselin

Susanne Sillsten

14

190714

Skåne

SWeiK

Vakant

Vakant

14

190720

Handskberget, Lycksele (Norrlandsmästaren)

SWeiK

Erling Wikman

AnnaCarin Wikman

14

190721

Handskberget, Lycksele

SWeiK

Erling Wikman

AnnaCarin Wikman

14

190802

Berga, Sörmland

SWeiK

Ted Karlsson

Teresa Karlsson

14

190803

Berga, Sörmland

SWeiK

Nicke Niklasson

Mikael Svedberg

14

190804

Berga, Sörmland

SWeiK

Anders Beskow

Elisabeth Beskow

14

190725

Tisjön, Dalarna

SDPK

Joacim Nordell

Vakant

15

190729

Sälen, Dalarna

SvSK

Pernilla Ryberg

Eva-Lena Jansson

15

190804

Karlstad

SvSK

Ingemar Roselin

Ulrik Hjalmarsson

15

190804

Nymölla, Skåne

SDPK

Anders Skön

Katarina Hansson

14

190810

Nittorp, Halland

SRBS

Anki Skrucha

Anders Skön

15

190811

Nittorp, Halland

SRBS

Pernilla Ryberg

Anders Skön

15

 

 

 

SÄRSKILDA PROV eftersöksgrenar:

Datum

Plats

Arrangör

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

GDHK

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SBnK

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SDPK

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SRBS

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SvSK

190101—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SWeiK

SÄRSKILDA PROV fält, fjäll, skog:

Datum

Plats

Arrangör

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

GDHK

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SBnK

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SDPK

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SRBS

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SvSK

190101—0430, 0816—1231

Diverse platser i Sverige, alla klasser

SWeiK

 

 OBS! tillåten tid för att arrangera särskilda prov kan påverkas utifrån gällande jaktlagstiftning

Särskilt prov får inte anordnas samma datum som ordinarie prov inom 30 mils

avstånd från det ordinarie provet, oavsett arrangör

VILTSPÅRPROV, rörliga och ordinarie

Datum

Plats

Klass

Arrangör

Max antal

190101—1231

Diverse platser i Sverige

Anlkl o ökl

GDHK

Obegränsat

190101—1231

Diverse platser i Sverige

Anlkl o ökl

SDPK

Obegränsat

190101—1231

Diverse platser i Sverige

Anlkl o ökl

SRBS

Obegränsat

190101—1231

Diverse platser i Sverige

Anlkl o ökl

SvSK

Obegränsat

190101—1231

Diverse platser i Sverige

Anlkl o ökl

SWeiK

Obegränsat

190530

Gammelkroppa, Filipstad (KM) ansv Susanne Sillsten

Ordinarie Ökl

SWeiK

I första hand för SWeiK-raser

 

Anmälningsuppgifter och kontaktpersoner:

När du betalar för prov, glöm inte ange som referens vad inbetalningen avser

 

Klubb

Anmälningsmottagare

Betalkonto

Provtyp

Avgifter

Specialklubb för Kontinentala Fågelhundar SKF

www.specialklubb-skf.se

Marie Nylander

Vall Smiss 306

621 93 VISBY

tfn +46 (0)707661843

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Plusgiro490156-7

IBAN SE87 9500 0099 6026 6066 7706

BIC/SWIFT

NDEASESS

Särskilt prov eftersök

Särskilt prov fält/skog/fjäll

200:-

100:-

Svensk Bretonklubb, SBnK

www.breton.se

www.breton.se/prov/jaktprovskalender

OBS! anmälan sker via websidan i första hand.

Anna Norén

Hosjöstrand 60

791 47 FALUN

Tfn +46706782283

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.  

Efter att anmälan sänts via websidan får man faktura via mail med betal­nings­upp­gifter

Ordinarie prov fjäll/skog

Ordinarie prov fält

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Särskilt prov eftersök

400:-

600:-

150:-

200:-


Svenska Drentsche Patrijshondklubben,

SDPK

www.drentklubben.se

Anders Skön

Mannarp Gustavsberg 450

305 61 Harplinge

Tfn: +46 (0)703422884

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

OBS: Kopia på betalning ska bifogas anmälan till SDPKs jaktprov

Plusgiro644557-1

Bankgiro876-2023

IBAN SE73 9500 0099 6034 0644 5571

BIC/SWIFT

NDEASESS

Särskilt prov eftersök

Ordinarie prov fält

Ordinarie prov fjäll

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Rörligt viltspårprov

200:-

600:-

400:-

100:-

200:- till klubben er­sätt­ning till domaren på plats

Svenska Rasklubben för Bracco italiano och Spinone, SRBS

www.srbs.se

Joacim Nordell

Strandvägen 2 B

184 51 Österskär

Tfn +46 (0)735168714

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Plusgiro6434450-0

IBAN SE38 9500 0099 6026 6434 4500

BIC/SWIFT

NDEASESS

Särskilt prov eftersök

Ordinarie prov eftersök

Ordinarie prov fält

Ordinarie prov skog

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Rörligt viltspårprov

200:-

400:-

600:-

450:-

100:-

200:- till klubben ersätt­ning till domaren på plats

Gammel Dansk Hönse-hundklubben, GDHK

www.gdhklubben.se

Yvonne Hansén

Kila Apaltorp Furusta

611 90 Ålberga

Tfn +46(0) 705584600

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Plusgiro452557-2

IBAN SE09 9500 0099 6042 0452 5572

BIC/SWIFT

NDEASESS

Särskilt prov eftersök

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Rörligt viltspårprov

200:-

100:-

200:- till klubben ersätt­ning till domaren på plats

Svenska Stabyhounklubben, SvSK

www.stabyhounklubben.se

Jaktprov:

Linda Hjalmarsson

Kätrerud 307

65591 Karlstad

tfn +46 (0)70 570 70 88

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Viltspår:

Linda Hjalmarsson

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Plusgiro4307740-3

IBAN SE78 9500 0099 6026 4307 7403

BIC/SWIFT

NDEASESS

Ordinarie prov eftersök

Ordinarie prov fält 

Särskilt prov eftersök

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Rörligt viltspårprov

400:-

600:-

200:-

100:-

150:- till klubben er­sätt­ning till domaren på plats


Svenska Weimaraner-klubben, SWeiK

www.weimaranerklubben.se

Jaktprov:

Lisbeth Ericsson

Jeriko 2

669 91 Deje

tfn +46(0)706958300

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Viltspårprov:

Harri Sillsten

Blockstensvägen 19

691 45 Karlskoga

tfn +46(0)734463478

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

SWeiK har ny rutin vid betalning. 

Se sweik.se

Ordinarie prov eftersök

Särskilt prov eftersök

Ordinarie prov fält

Ordinarie prov fjäll/skog

Särskilt prov fält/skog/fjäll

Ordinarie och rörligt viltspårprov

 

400:-

200:-

600:-

400:-

100:-

150:- till klubben  150:- till doma­ren på plats